:: لِوموت ::

بایگانی
بازپسین متن‌ها
متن‌های پربحث

فایت بین علم و خدا (!)

يكشنبه ۱۱ آذر ماهِ سالِ ۱۳۹۷ ، ساعت ۰۴ ب.ظ

گاهی در بعضی از سایت‌ها، کانال‌های تلگرامی، صفحه‌های اینستاگرامی، دانشگاه‌های عقب‌افتاده‌ی ایرانی، خوابگاه‌های ناهنجار دانشگاهی، گله‌های(همان اکیپ!) دوستانه، محل کار و حتی در خانه‌ی خودتان یا فک‌وفامیل (از زبان علمای موجود در خانواده) یا در کف خیابان‌های شهر و در صف یک نانوایی یا آش فروشی، میشنوید که اینطور میگویند:« بابا دانشمندا هیچکدوم دین ندارن. نودوهشت درصد بی دین شدن. اون دو درصدم التزام دارن وگرنه اعتقاد کجا بود؟ دنیا، دنیای علمه. علم خدا رو قبول نداره. علم وجود خدا رو رد میکنه. این دانشمنده کی بود؟ مینشست رو ویلچر. اینم میگن بی‌دین بوده. اینا سر ما رو با دین گرم کردن و اونا دارن کیف دنیا رو میکنن.» 

شنیده‌اید دیگر؟ زیاد هم شنیده‌اید. خب؟ موضعتان بدون در نظر گرفتن اعتقادات دینی چیست؟ منظورم این است که فرض بفرمایید اصولا شما دانای کلی هستید که قرار است انسان‌ها را از بالا نگاه کند و ببیند این‌ موجودات چه میکنند. علم خدا را چطور میتواند رد کند؟ آیا در آینده از پس این امر برخواهد آمد؟

مفصلا توضیح بدهید لطفا!
هرچه در چنته دارید و به ذهنتان میرسد بریزید اینجا خواهشا!
همینطور بیخیال رد نشوید وجدانا!

 • ۹۷/۰۹/۱۱
 • #اینتِرنال‌آدِر

آدم‌های مسخره

خوددرگیری

فلسفه

دیدگاه‌ها  (۱۳)

 • احمدرضا ‌‌
 • بعضی چیزها از حیطه علم خارجه. یکی از اینا خدا هست. هرکس که با علم خدا رو اثبات کنه ، مثل کسی که با علم خدا رو رد میکنه ، سطحی نگره. چطور میشه یک مبحث عرفانی یا فلسفی رو با مادیت محض سنجید ؟
  مثلا علم برابری مونث و مذکر رو رد میکنه. چه از نظر فیزیولوژی ، چه بر اساس منطق حاکم بر طبیعت ، زن و مرد در توانایی ها برابر نیستن. ولی آیا میشه بر همین اساس حقوقی رو از یکی از جنسیت ها گرفت ؟ مشخصا نه.
  از طرفی علم سیال و دین ساکنه. علم دائما تغییر میکنه ، بهش افزوده و ازش کاسته میشه در حالی دین همونی که هست میمونه. چطور میشه با چیزی که ثبات مطلق نداره ، چیز دیگه ای رو ثابت کرد ؟ واقعا تعجب برانگیزه که یه عده میان از طریق کوانتوم ، پیچیده ترین مسائل فلسفی که یکیش خدا هست رو به بحث میذارن در حالی که خود کوانتوم هنوز ابهامات زیادی داره. در کل نمیشه و نباید علم رو همراه یا مقابل دین گذاشت
  عطف به ما سبق قرار بود سکوت کنم ولی فرمودید بیخیال رد نشویم که هرگز نمیشویم. 
  در ابتدا قالب نو مبارک. خشم و آرامش توامانی داره. 
  و اما بعد. به نظر من مشکل از همون جایی شروع میشه که انسان با خوندن دو تا کتاب و آشنا شدن با چند تا کشف و حفظ چند صفحه از قرآن یا انجیل یا تورات خودش رو دانای کل و حتی خدا میدونه. 
  من معتقدم انسان در بطن کاینات انقدر کوچیکه که فقط میتونه با دیدن و شنیدن دیده ها و شنیده های گذشتگان و معاصرانش فقط به درک قطره ای از بینهایت نایل بشه. پس فقط میتونه آشنا بشه و هیچ نتیجه گیری کلی ای وجود نداره. از قدیم مثلی هست میگه همه چیز را همگان دانند و همگان هنوز از مادر زاده نشده اند. پس فی الواقع با وجود تمام ابداعات و اکتشافات، انسان عملا نه چیزی میدونه نه میتونه همه چیز رو بدونه.
  دنیای ساخته ی بشری رو تصور کنیم که در ازمایشگاه به کشف و بررسی مشغوله و در عبادتگاهش به ثنا و ستایش. در کتابخانه غرق در شگفت و تحسین از نوشته ها و در طبیعت غرق لذت بردن. همه چی جدا باشه. درسته خوبه فکر کنیم اول چی بوده و آخر چی میشه. اما اینکه بخوایم نتیجه گیری کنیم به نظرم درست نیست. نه به یه قرآن وجود خدا ثابت میشه نه به یه نظریه داروین و تکامل میشه وجود حدا رو نفی کرد. کاش انسان انقدر آزادی عمل و قدرت داشت که بتونه فارغ از دغدغه تامین معاش به مطالعه و تفکر بپردازه. ولی در دنیای مهندسی شده که در هر زمانی ابنا بشر به طریقی تحت استثمار بوده اند اون زندگی مطلوب غرق در تحقیق و تفحص و تفکر شاید خیلی مهیا نبوده هیچوقت. انسان های استثنایی که فکر کردند و به کشف و ابداع رسیدند شاید یک درصد کل انسان های آمده و رفته نباشند. پس منظورم آدم های عادی هستند در کل. 
  پس نه علمی وجود داره که وجودی مثل خدا رو ثابت کنه و نه علمی وجود داره که بتونه خدا رو رد کنه. هر کسی با ذات خودش بسته به اندوخته و تجربه خودش به نتیجه میرسه. طبق همون هم مورد پرسش و پاسخ قرار میگیره (اگر پرسش و پاسخی باشه). 
  خیلی وارد جزییات نمیشم. دایره علم و اعتقاد هر کسی فقط اونقدر که خودش بخواد به روشی که خودش بخواد رشد پیدا میکنه. 
  چیزی که قطعیه اینه که هیچ نتیجه یکسان و نهایی ای وجود نداره. 

  مشخصا در جواب سوال بگم که به نظر من علم در معنای علوم پایه و تجربی روش اثبات خدا نیست. 
  علوم انسانی و شناختی هم که فقط بر پایه عقل نه چندان کامل انسان های گذشته هستند و اصلااا قابل اعتنا و استناد نیستن. 

  جدا از این خدا در مفهوم آفریدگار و یک منبع بالادست باید تعریف بشه که اگر وجودی بالاتر از اونه که وصف بشه پس اصلا قابل تعریف و گنجیدن در ذهن انسان نیست. پس چجوری میشه ردش کرد؟؟ 
  چه عطف به ما سبق هایی دارند ملت!
 • سراسر گنگ
 • اگر منظورتان از علم ، علوم تجربی است تا قیامت هم گذر علم به خدا به صورت مستقیم نمیفته .

 • هالی هیمنه
 • من تا جایی که فهمیدم اینه که علم نمی‌تونه خدا رو رد کنه و اثبات کنه خدا وجود نداره، فقط به جایی رسیده که می‌گه چرخِ این دنیا بدونِ وجود خدا هم می‌چرخه، و سرآغازِ این هستی هم از بیگ‌بنگ شروع شده. البته خودِ بیگ‌بنگ یه نظریه‌ست، ولی وقتی داستان اینطوری شروع بشه میشه به روش علمی استدلال کرد که این هستی بدونِ خدا هم می‌تونسته به اینجا برسه. با این سناریو طرفدارانِ علم یا ماتریالیست‌ها می‌گن که ما تونستیم ثابت کنیم هستی بدونِ وجود و حضورِ خدا هم می‌تونسته بدونِ هیچ نقصی به کارش ادامه بده، و حالا اگه شما ادعا دارید که خدا وجود داره، این شمایید که باید مدعاتون رو ثابت کنید. و این بحث‌ها هم در همین نقطه به بن‌بست می‌رسه. نه کسی تونسته عدمِ خدا رو اثبات کنه، و نه کسی می‌تونه با ریاضی و روشِ علمی اثبات کنه که خدا وجود داره. هر دو در نهایت ناچارند که به فلسفه رو بیارن.

  و در این بین کسایی که ادعا می‌کنند آدم و حوا اولین انسان‌های روی زمین بودند و یکباره آفریده شدند، یقیناً خیلی زود می‌فهمند که هیچ دستاویزی نیست که بتونند بهش متوسل بشن، و اینجاست که از وارد شدن در چنین بحث‌هایی اجتناب می‌کنند. و در نهایت هم برای اثبات خدا به فلسفه روی میارند و مباحثِ وجود از عدم و وجود از وجود رو مطرح می‌کنند، و برخی هم به اولین حرکتِ سیرِ دیالکتیکیِ هستی می‌پردازند. به نظرم افلاطون بود که اولین بار این موضوع (حرکتِ اولیه) رو مطرح کرد.
  اره تو جمع های بیخیالی طی کن و تاکسی همچین حرفایی رد و بدل میشه یعنی زیر بار قدرت خدا رفتن واسه غرور بعضی ها خیلی سخته
  اما تا جایی که من میدونم دانشمندان تحقیقات زیادی رو انجام دادن که وجود خدا رو به اثبات میرسونه یا مثلا ریاضی دادن ها تخمین عددی زده بودن که چند درصد ممکنه ما اتفاقی به وجود اومده باشیم یادم نیست عددش خیلی مطلب راجع بهش هست که با یه سرچ پیدا میشن
  تفکر ناقص من میگه خدا یه قدت برتر هست و چیزی که ما اسمش رو گذاشتیم علم گوشه ای از قدرت خداست بنابراین ممکنه علم بشر به قدری پیشرفت کنه که بتونه خیلی چیز ها رو تغییر بده اما بازم نمیتونه به کمال خدایی برسه چون بقیه مکمل های قدرت خدایی رو نداره
  از نظر من مثل اینه که یه مورچه هی بره خودشو قوی کنه هی بره پرورش اندام هی روی قدرتش کار کنه و اخر سر یکی بایه فشار ریز لهش کنه
 • پیمان ‌‌
 • بی‌شک علم نمی‌تواند خدا را رد کند، چون خدا سوژه‌ای رد نشدنی هست با اثبات فلسفی. همون طور که علم، من و تو نمی‌تونیم رد کنیم اگر من ادعا کنم: «موجوداتی تولیدشده از روغن نباتی، در ابعاد فراکوچک، در سیاه‌چاله‌ها فوتبال بازی می‌کنند» یا ادعا کنم که ما دو خدا داریم، و یا مثل ادعای اعراب و قرآن بگویم که موجودی به نام «جن» هست که علم نتوانسته پیدایش کند اما هست و ما پیدا کردیم؛ فقط از علم قایم می‌شود. در نهایت علم نمی‌تواند ثابت کند.
  ولی علم اصلاً نیازی به ثابت کردنش هم ندارد چون قبول منطقی خدا (نه قبول اعتقادی) تا وقتی وجودش اثبات نشده با «مغالطه طلب برهان از مخالفین» اثبات نمی‌شود.

  اما نگاه من بعد از شنیدن: «نودوهشت درصد بی دین شدن» این سوال که: «آیا علم می‌تونه خدا رو رد کنه؟» نیست.
  (داخل پرانتز بگویم که دربارهٔ 98 درصد دانش‌مندان مطمئن نیستم. ولی مطمئن هستم که وجود خدا در جامعه فلسفه جزء 2 مسئلهٔ به اتفاق نظر رسیده فلاسفه هست و بین فلاسفه مهم دنیا (بالای 1800 نفر گمانم) بیشتر از 80 درصد به وجود خدا اعتقاد ندارند.)


  نگاه من این است که زمانی که در جامعه‌ٔ جهانی‌ای زندگی می‌کنیم که این درصد از فلاسفه و دانش‌مندان طی دوران کوچک حدود 100-150 سال گذشته تعداد بی‌خدایانشان زیاد شده و احتمالاً در آینده خیلی بیشتر از این هم می‌شود، یک کشور، قانون یا شخص و مهم‌تر از آن: «یک عقیده دینی کامل و جامع و درست» حق ندارد آن‌ها را «مجرم و نجس» بخواند و این درست نیست که حق زندگی صحیح از آن‌ها گرفته شود و فکر کنیم این همه دانش‌مند آدم‌های بدی هستن و ما خوبیم.

  من این نتیجه را می‌گیرم.
  (این متن سریع نوشته شده، پوزش بابت هر اشتباه املایی)


  همون دانشمند روی ویلچر هم میگفت من به طور قاطع نمیتونم بگم خدایی وجود نداره
  بلکه‌نظریه ای داد برای پیدایش خود به خود جهان
  فرض بگیریم جهان خود به خود ب وجود اومده
  پس موجودات بی جان و جاندار چی؟ اون ها هم خود به خود به وجود اومدن؟
  یعنی همه ی این گیاهان و حیوانات و دریا ها و انسان ها و .... هم خود به خود به وجود اومدن؟
  حالا فرض بگیریم که این ها هم خود به خود به وجود اومدن
  همه ی انسان ها که دیگه مرگ رو قبول دارن 
  خب جهان خود به خود به وجود اومده باشه
  و بعد بمیریم و تمام؟؟
  اینجوری که دیگه همه تبدیل میشیم به موجوداتی بی هدف 
  پس دیگه اصلا اینکه‌چجور زندگی کنیم
  و یا اینکه نظریه بدیم برای اثبات خدا یا نبودش که فرقی نداره برای ی دنیای فانی
  و هزارن هزار دلیل دیگه برای اثبات خدا:)

 • صـــا لــحـــه
 • علم به معنای science اساسا دنیا رو بدون خدا تصور می‌کنه. یعنی در پی بهتر کردن زندگیِ بشر هست در فضایی که هیچ‌کس و هیچ‌چیز غیر از خودِ انسان نمی‌تونه به خودش کمک کنه. خب طبیعتا این علم موضوع و روش و هدفش اون رو به خدا نمی‌رسونه. 
  اما علم از گذرگاهِ توحید، یعنی در فضایی انسان برای عالم مدیر و مدبری قائل میشه و تدبیر خودش رو بالاتر از تدبیر اون خدا نمی‌دونه، هر قدمی که برای بهتر کردن شرایط زندگی بشر برداشته میشه، با نظر و نگاه به قوانینِ ذاتیِ اون قانون‌گذار بالادستی هست‌. فلذا خلل پیدا نمی‌کنه و هر روز قابل رد و جرح نیست.
  این علم با تفسیر دوم، در هر کاوشی وجود خداوند رو شهود می‌کنه. حتی نیازی به اثبات هم وجود نداره.
  من یک کتاب دارم
  اثبات وجود خدا به وسیله دانشمندان اشتباه نکنم 40 دانشمند تو رشته‌های مختلف اثبات های فوق العاده جذابی کردن خیلیییی خوبه کتابش
  و فکر نکنم دانشمندی که عقل داشته باشه بی خدا باشه :دی چون اوج یک علم به هر حال به خداشناسی میرسونه ^__^
  حتی شاید باورت نشه یک اقتصاددان اگه واقعا به اوج علم اقتصاد برسه میتونه روش اثر بذاره خداشناس تر شه طبق استدلال یک اقتصاد دان در همون کتاب میگم که میگفت بی دین بوده قبلش :) به مرور علمش باعث شده بفهمه خدا هست :دی البته چطوریش مفصله الانم دارم میرم دانشگاه ^__^ به علم خفن خودمون بپردازم به خداشناسیم اضافه کنم :دی
  ملت ندارن...
  خب دیگه. نداشته باشن. باید عذرخواهی کنم؟
  اصلا و ابدااا...
  :)
  سلام اینتر خان
  فکر میکردم دانشجوی ریاضیات یا فیزیک هستی (شایدم باشی) ولی چندتا از پست هات دغدغه های فلسفی ست که مطرح کردی و فکر هم نکن که با خوندن نظرات بتونی پاسخ سوالهات رو بدست بیاری راه درازی در پیش داری جوان نازنین هموطنم 
  همانطوری که بعضی از دوستان هم اشاره کردند و خودت هم میدانی دین و علم  دو مقولۀ کاملن متضاد هستن و در درازنای تاریخ بشریت حداقل چیزی که بصورت مکتوب به ما انسانها رسیده و در دست داریم، میدونیم دانشمندان و فلاسفۀ زیادی در اینمورد نوشتن که تا کنون هم نتیجۀ قطعی برای این سوال پیدا نکردند
  داروین بندۀ خدا وقتی فرضیۀ تکامل(فرگشت) خودش رو ارائه داد از طرف خیلی از دانشمندان مورد تمسخر قرار داشت و از طرف مذهبیون متهم به کفرگویی و خدا ناباوری شد درصورتی که مذاهب رو رد میکرد ولی درمورد خدا میگفت: من ندانم گرا  هستم 
  دانشمندی که تازگیها هم فوت کرد (استیون هاوکینگ) در (کتاب تاریخچه مختصر زمان) که سال 88 نوشته اذعان داره که یک خدا ناباوره و در پاسخی که یک سال قبل از مرگش درمورد خدا ناباوریش میده میگه : منظور من در آنجا (کتاب بالا)این بود که اگر بر همه چیز عالم شویم به درک اندیشۀ خداوند نیز نائل خواهیم شد .
  خدا ناباور دیگه ریچارد داوکینز زیست شناس مشهور هست که در سال 2006 کتاب (توهمی بنام خدا) که بفارسی بنام (پندار خدا ترجمه شده‌) مینویسه : ایمان به معنی اعتقادی است که بر پایه شواهد نیست . گرچه ایمان ممکن است هیچ شاهدی برای اثبات خود نداشته باشد، ولی می‌تواند همانند چوب زیر بغل، تکیه‌گاه و تسلی خاطری برای افراد باشد و از این رو آن را بی‌ضرر می‌دانم 
  علم متافیزیک (معادل اسلامی اون مابعدالطبیعه) هنوز دنبال پاسخهای خودش داره میگرده پس تنها راه مطالعه است که شــــــــــــــــــــــــایــــــــــــــــــــــــــد بتونی جوابی قانع کننده (حداقل برای خودت) بدست بیاری 
  با رباعی از سلمان ساوجی ولحرفی ام رو تموم میکنم و پوزش میخام اگر نمیتونم پاسخ قانع کننده ای به پرسش ات بدم

  ای آنکه تو طالب خدایی به خود آ
  از خود بطلب کز تو جدا نیست خدا
  اول به خود آ چون به خود آیی به خدا
  کاقرار نمایی به خدایی به خدا
  امروز هم خبر فروش نامۀ انیشتین به اریک گوتکیند درمورد خدا رو خوندم که به مبلغ دومیلیون نهصدهزار دلار بفروش رسیده
  .....  می‌نویسد "واژه خدا برای من چیزی نیست جز بیان و نتیجه ضعف بشر". "کتاب مقدس مجموعه‌ای است از افسانه‌های قابل احترام، اما همچنان بدوی و اولیه" و"هیچ تفسیری و یا نکته‌ای هر قدر هم دقیق و زیرکانه نمی‌تواند نظر من را در این باره تغییر دهد.

  اینم از آیت اله مهدوی کنی ببینی بد نیست :))

  https://www.youtube.com/watch?v=ubh3Fw4ca9A
  ممنون از توجهتون :) 
  تصمیم گرفتم به کامنت های این پست پاسخ ندم. اگر چیزی نمیگم حمل بر بی ادبی نشه. :)

  آنچه فکر می‌کنید را بنویسید

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی