:: لِوموت ::

فَردا که نَیامَده‌سْت بابا، وِجداناً فَریاد مَکُنْ! خُب؟
بایگانی
بازپسین متن‌ها
متن‌های پربحث

شناخت‌ناپذیر کردن عاشورا (هفت)

دوشنبه ۵ شهریور ماهِ سالِ ۱۳۹۷ ، ساعت ۱۰ ق.ظ

ویژگی دوم که محدّث نوری برای روضه‌خوان‌ها ضروری می‌شمارد، التزام به صدق است و اینکه مقید باشند جز راست نگویند و آنچه را در منابع غیرمعتبر و مجهول آمده نقل نکنند. در اینجا بسیاری از نصوصی را که در قرآن و احادیث در تاکید بر راست‌گویی و برحذر داشتن از دروغ بستن بر معصومان آمده نقل می‌کند. سپس به سراغ منبری‌ها و روضه‌خوان‌های عصر خودش می‌رود و پاره‌ای از روایات دروغ و مجعولی را که به عنوان روضه می‌خوانده‌اند، نقل می‌کند. از جمله روایتی را که حاکی است لشکر دشمنان امام حسین پانصد ششصد هزار نفر از اهل کوفه بوده که چون محدث نوری پادشاهی مقتدرتر از شدّاد در تاریخ نمی‌شناخته می‌گوید: حتی شداد هم نمیتوانست در طول چهار پنج روز، چنین سپاه عظیمی بسیج کند، چه رسد به ابن زیاد. باز این روایت را نقل می‌کند که روزی امیرمومنان بالای منبر خطبه می‌خواند. سیدالشهدا تشنه شد و آب خواست. حضرت امیر به قنبر امر فرمود آب بیاور. عباس در آن وقت طفل بود. چون از تشنگی برادر با خبر شد نزد مادر دوید و برای برادر جام آبی گرفت و بر سر گذاشت که آب از اطراف جام میریخت و به همین وضع وارد مسجد شد. وقتی چشم پدر بر او افتاد گریست و فرمود: امروز چنین و روز عاشورا چنان؛ و فصلی از مصائب عباس را ذکر نمود و... سپس می نویسد: این ماجرا اگر می‌توانست رخ بدهد در دوران خلافت امیر  در کوفه روی داده؛ اگر هم در مدینه روی داده باشد، در آغاز خلافت امیر بوده؛ زیرا، پیش از این تاریخ امیر منبر و مسجدی در اختیار نداشته. همچنین در هنگام خلافت امیرمؤمنان، عمر شریف امام حسین بیش از سی سال بوده؛ آنگاه عمل امام حسین در اظهار تشنگی در آن مجلس عمومی و سخن گفتن او در میان خطبه امام علی- که عملی حرام و حداقل مکروه است- با مقام امامت امام حسین بلکه با کمترین مرتبه عدالت و بلکه با آداب معمولی انسانیت سازگار نیست. و اگر حضرت عباس در آن روز طفل بود، این همه قهرمانی‌هایی که در ایام خلافت پدرش در صفین برای او ادعا میکنند، چگونه از او آشکار شد؟ از جمله اینکه مدعی‌اند هشتاد نفر را یکی یکی به هوا پرتاب کرد به نحوی که وقتی نفر هشتادمی را پرتاب می‌کرد، هنوز اولی از دور دست‌های هوا برنگشته بود و سپس هر یک از ایشان که برگشتند، او را در میان هوا با شمشیر به دو نیم می‌نمود! آنگاه چنین خوارق عاداتی که از امیرمومنان نیز هیچ‌گاه ظاهر نشده، چگونه از عباس در کودکی ظاهر شده؟ مگر بگوییم این دروغ‌گو حافظه نداشته و حرص گردآوری زر و سیم، شعور و ادراک را از او گرفته و شرم و حیا را یکسره از او سلب نموده است.

کتاب محدث نوری که مشتمل بر نقدهای فراوان بر منقولات و عملکردهای روضه‌خوانان- آن هم روضه خوان‌های یک قرن پیش- بود، منتشر شد.  آن‌ها نیز که در کارِ روضه‌خوانی جز روایات جعلی، سرمایه‌ای نداشتند و از اخلاص هم بی بهره بودند، به مقابله با نوری برخاستند و علیه او از هیچ اقدامی فروگذار نکردند. ولی عالم‌ترین و روشن‌بین‌ترین مرجع آن عصر، آخوند خراسانی، از او دفاع کرد و علی‌رغم مخالفان، آثار او را ارج نهاد.

  • ۹۷/۰۶/۰۵
  • #اینتِرنال‌آدِر

عاشورا

دیدگاه‌ها  (۰)

هیچ دیدگاهی هنوز ثبت نشده است

آنچه فکر می‌کنید را بنویسید

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">