:: لِوموت ::

بایگانی
بازپسین متن‌ها
متن‌های پربحث

شناخت‌ناپذیر کردن عاشورا (پنج)

شنبه ۳ شهریور ماهِ سالِ ۱۳۹۷ ، ساعت ۱۲ ب.ظ
  • مقابله با دروغ‌پراکنی‌ها

برای مبارزه با دروغ‌پراکنی‌ها و نشر اخبار جعلی و غالباً موهن- آن هم به اسم مقتل نویسی- از طرف علما و محدثان و حتی ادیبان، اقداماتی انجام گرفت. شاید اولین گام جدی را در این راه مرحوم حسین محدّث نوری برداشت. این مرد، بزرگ‌ترین محدثی ست که پس از مجلسی، تاریخ شیعه به خود دیده. کتاب عظیمی به نام «مستدرک الوسائل» در سه مجلد بزرگ و قطور دارد که یکی از هفت-هشت کتاب اصلی حدیث شیعه است. خاتمه آن که بیش از دوسوم مجلد سوم است، شاهکار علم رجال‌شناسی شیعه است و علاوه‌بر علمای دین، بسیاری از محققان جدید- امثال مرحومان علامه قزوینی و سعید نفیسی- آن را بسیار ستوده‌اند. محدّث نوری تألیفات فراوان* دیگری هم دارد؛ از جمله کتابی در نقد روضه‌خوان‌ها و روضه‌نویس‌ها به فارسی- البته به فارسی صدوبیست سال پیش- آن هم به قلم نویسنده ای که بیشتر عمرش در نجف و سامره و در میان طلاب و روحانیان گذشته؛ و طبعا انشایش، انشای امروز نیست. ولی من(اکبر ثبوت) مقدار زیادی از آن را بازنویسی کردم و در ضمن یک فصل از کتاب آخوند خراسانی و شاگردانش آوردم که امید است پس از ظهور امام زمان منتشر شود!

* یکی از تألیفاتش هم کتاب «فصل الخطاب فی تحریف کتاب رب الارباب» است که کتابی جنجالی ست و علمای شیعه در ردّ آن بسیار نوشته‌اند. آیت‌الله خمینی نقدی بر همین کتاب در «انوار الهدایه فی التعلیقة علی الکفایة» (ج1 ص 244) می‌نویسد: «صاحب فصل الخطاب کسی است که کتاب‌هایش نه فایده علمی دارد و نه فایده عملی؛ بلکه تنها عبارت است از طرح احادیث ضعیف و غیرمعتبر که علما از عمل به آن‌ها اعراض کرده و بزرگان پیشگام و خردمند ما، مانند محمدون ثلاث ـ رحمهم الله ـ [یعنی شیخ کلینی، شیخ صدوق، و شیخ طوسی] از نقل آن‌ها دوری جسته‌اند. وضعیت کتاب‌های روایاتش غالبا مانند مستدرک چنین است و از دیگر کتاب‌هایش نپرس که مملو است از قصه‌ها و حکایات غریبی که اغلب آن‌ها به شوخی شبیه‌تر است تا جدی! او ـ رحمه الله ـ شخص صالح و جست‌وجوگری بود؛ لکن اشتیاقش به جمع‌آوری روایات غیرمعتبر و مطالب عجیب و غریب و مسائلی که عقل سلیم و فکر درست آن را نمی‌پذیرد، بیشتر از [گردآوری] سخنان نافع بود، و عجب از معاصرین هوشیارش که چگونه غافل شدند و شد آنچه شد [یعنی قول به تحریف قرآن] که آسمان ها برای آن بگریند و و نزدیک بود زمین تکه تکه شود؟»

آقا بزرگ تهرانی که شاگرد محدّث نوری بوده هم اینطور می‌نویسد:«استاد ما در اواخر عمر خویش می‌گفت: این‌جانب در نام گذاری کتابم اشتباه کردم و سزاوار بود نام آن را فصل الخطاب فی عدم تحریف الکتاب می‌گذاشتم چرا که در آن ثابت می‌کنم قرآن شریف موجود، با تمامی سوره‌ها و آیات و جملاتش وحی الهی است که هیچ گونه تغییر و تبدیل و زیاده و نقصان از هنگام جمع‌آوری آن به امروز در آن واقع نشده‌ است. و علی‌هذا نامیدن آن به این نامی که مردم آن را بر خلاف منظور و مراد من حمل می‌کنند، اشتباهی است در نامگذاری. ولیکن من در این کتاب نیاورده‌ام آنچه را که آن را بر او حمل می‌نمایند. بلکه مراد من، اسقاط بعضی وحی مُنْزَل الهی است؛ و اگر می‌خواهی تو نام آن را بگذار: الْقَوْلُ الفَاصِلُ فِی إسْقَاطِ بَعْضِ الْوَحْیِ النَّازِلِ»

پی‌نوشت: یورونیوز یک قسمتی دارد به نام No|Comment که در آن ویدئوها و عکس‌هایی را بدون هیچ اظهار نظری به نمایش می‌گذارد(هرچند نهایتا  استفاده‌ی رسانه‌ایش را می‌کند). بنده هم در ابتدا قسمتی از سخنرانی استاد ثبوت را آوردم و بعد با یک ستاره‌ی سرخ دو روایت متفاوت هم آوردم که آدم را گیج می‌کند و همه‌اش هم No|Comment است. اینکه بخواهم خودم نظری بدهم به دو دلیل ممکن نیست. دلیل یکم آنکه بنده علمش را ندارم و دلیل دوم آنکه این بحث‌ها بین علماست، ورود و اظهار عقیده‌ی ما(یا حداقل شخص نگارنده‌ی این متن) اشتباه است.

  • ۹۷/۰۶/۰۳
  • #اینتِرنال‌آدِر

عاشورا

دیدگاه‌ها  (۴)

حاجی نوری در کتابش نوشته است یکی از طلاب نجف اهل یزد برایم نقل کرد در جوانی سفری پیاده از راه کویر به خراسان می رفتم. در یکی از دهات نیشابور یک مسجدی بود و من چون جایی را نداشتم، در مسجد رفتم و پیشنماز مسجد آمد و نماز خواند و بعد منبر رفت. 

در این بین با کمال تعجب دیدم فراش مسجد مقداری سنگ آورد و تحویل پیشنماز داد.

http://fiish.blog.ir/post/58
من اونجا کامنت اشتباه گذاشتم. ماکیاولیستی رو نوشتم مارکسیستی.
چیزی که ما رو گیج کنه بدون اینکه راهی برای بیرون اومدن از این گیجی داشته باشیم به چه دردمون میخوره؟
گیج شدن مرحله ی اولشه.
برو همون جا درستش کن خب

+ کتابی که درموردش حرف میزنن قابل دسترسه؟
میشه خوندش ببینی چی میگه؟
به نظر میرسه در دسترسه که چندین مورد نقد در موردش نوشته شده؛ ولی، باید تو کتابخونه ها دنبالش گشت.
طبق سرچی که من کردم مشخص شد آقای آیت الله حیدری در برنامه خشت خام مطرح کردن که قرآنی که در دست ماست کامل نیست ...

بعد از اون آقای هاشمی شاهرودی در پاسخ به جواب طلاب توضیحاتی آورده.
یه کتاب هم درمورد تحریف ناپذیری قرآن نوشته شده
نظر امام هم توسط آیت الله حیدری نماینده خوزستان در خبرگان مطرح شده درمورد تحریف قرآن
متشکرم!

آنچه فکر می‌کنید را بنویسید

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">