:: لِوموت ::

فَردا که نَیامَده‌سْت بابا، وِجداناً فَریاد مَکُنْ! خُب؟
بایگانی
بازپسین متن‌ها
متن‌های پربحث

ملی مذهبی بودن (سه)

سه شنبه ۲۳ مرداد ماهِ سالِ ۱۳۹۷ ، ساعت ۱۱ ق.ظ

ویژگی سوم ملی بودن، توجه به منافع ملی ست. مهندس بازرگان در این زمینه میگفتند: «ما بر این عقیده نیستیم که هنر نزد ایرانیان است و بس، منتها منافع ملی را بر منافع شخصی ترجیح میدهیم.» همین جا پس راه ملی گرایی در مرام ما، از شوونیسم و نژاد پرستی جدا میشود. ما معتقدیم که در این دوران جهانی شدن، نباید خودمان را بدون چون و چرا در سیاست جهانی ادغام کنیم که این برابر با از دست رفتن حیثیت ملی ست و منافع سیاسی و اقتصادیمان را به خطر می‌اندازد. مصدق میگفت که ملی بودن به این معنا نیست که ما در مقابل تجاوز همسایه هایمان مثل ترک ها و عرب ها و پاکستانی ها  بایستیم و از منافع ملی خود دفاع کنیم؛ اما، اگر ابر قدرتی به کشورهای همسایه مان قصد تجاوز داشت به علت مخالف بودن با سیاست های آن کشورها، خودمان را کنار بکشیم و بی توجه باشیم. پس براساس اعتقاد مصدق و ملی های بعد از او ما بر اصل جهان میهنی هم تکیه داریم و آن را هم در نظر میگیریم.

دیدگاه‌ها  (۲)

الان شما خودتونم ملی مذهبی هستید؟
سعی میکنم.
 • دامنِ گلدار
 • سلام. معنی حرف آقای مصدق یعنی اینکه در نهایت ورود ابرقدرت به کشور همسایه منافع ملی ما رو هم تهدید میکنه و برای همین نباید خودمون رو کنار بکشیم؟ درست متوجه شدم؟
  این میتونه یک توجیه باشه (مثل تجاوز آمریکا به عراق که صدام حسین رو ساقط کرد؛ اما، اتفاقاتی به مراتب بدتر از اون رقم زد بعدش) ؛ اما، از نظرگاه من این دید یک دید جهان میهنی هست و مختص به همسایه ها نمیشه. هرجای جهان که ابرقدرتی بخواد تجاوز کنه سکوت ما به این دلیل که به منافع ملیمون آسیبی وارد نمیشه (و یا شاید سودی هم اون بین حاصل بشه) صحیح نیست. 

  آنچه فکر می‌کنید را بنویسید

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">